مرموزترین روستای ایران !!!

چندی پیش ایمیلی دریافت کردم به نام مرموزترین روستای ایران به نام ایستا در طالقان از آنجایی که نام تمام روستا های طالقان را به تفکیک قبلا در وبلاگ درج کرده بودم و میدانستم روستایی به این نام وجود ندارد ولی منطقه ای در طالقان است که بنام منتظران مهدی(عج) معروف است و متوجه شدم این مطالب که در ایمیل است در مورد آن ناحیه است بنابراین به جستجو پرداختم و متوجه شدم ایستا یعنی :


کتاب «روستای ایستا: پژوهشی درباره اهل توقف در طالقان» تألیف حسین عسگری از پژوهشگران شهرستان ساوجبلاغ در ۱۴۴ صفحه و شمارگان ۲۱۰۰ نسخه به وسیله نشر شهید محبی منتشر شده است .
این کتاب نخستین پژوهش درباره طایفه تجددگریز ساکن در منطقه طالقان است که بر تقلید از میرزا صادق مجتهد تبریزی (از عالمان دوره مشروطیت) باقی مانده اند و با الهام از آرای فقهی او روستایی سنتی و ایستا در طالقان سامان داده اند.
آنان شیعه اثنی عشری هستند که بر زندگی دویست سال پیش ایرانیان توقف کرده اند. همچنین شناسنامه ندارند و از امکانات رفاهی جدید مانند آب لوله کشی، گاز، برق، تلفن، مطبوعات، رادیو و تلویزیون، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و … استفاده نمی کنند.(و با افرادی به غیر از خودشان پیوندی ندارند  و ظاهرا از محل سکونت خود خارج نمی شوند و کسی را نیز به منطقه خود راه نمیدهند )
میرزا صادق مجتهد تبریزی (متوفای ۱۳۱۱ خورشیدی) از آن فقیهانی است که در هر دو حیطه نظر و عمل بر طرد مطلق اندیشه تجدد و دستاوردهایش فراوان تأکید می کرد و تا پایان عمر بر عدم جواز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می داد و از مخالفان سرسخت مشروطیت بود. میناوند طالقان

چنان که از بررسی های مؤلف و اظهارات مستند او در این کتاب معلوم شده، مردم یک روستا در منطقه طالقان از دیگر مردم فاصله فرهنگی گرفته و متوقف شده اند. از این رو، کمتر کسی را به خانه خود راه می دهند یعنی از مردمان دیگر پنهان زندگی می کنند.

این مردم شیعه مذهب، خود را از پیروان و مقلدان مرحوم آیت الله میرزا صادق مجتهد تبریزی (متوفی به سال ۱۳۱۱ هجری خورشیدی) می دانند. گویا ایشان، چنان که مؤلف در این کتاب شرح داده است، از روحانیان مخالف مشروطیت بوده زیرا او می گفته است: نظام قانون گذاری جدید و عرفی مورد نظر حکومت مشروطیت با تمام مبانی و لوازم و فلسفه اش به طور اساسی و بنیادین با نظام فقهی دین در تعارض است…

مردم روستای مورد تحقیق در این کتاب که مقلدان و پیروان میرزا صادق هستند، می گویند: هم اکنون دوره آخرالزمان است، و حکومت های دمکراتیک و عرفی همه غاصب حق امام معصوم هستند؛ از این رو، نباید از آنها و قوانینشان تبعیت کرد! گذشته از اینها، مردم آن روستا از هر نوع مظاهر تمدن جدید و تکنولوژی دوری می کنند و آن را خلاف اصول و فروع دین می شمارند!  مهرداد مینایی فرد

از این جهت، مؤلف این کتاب آن ها به نام اهل توقف یا اهالی روستای ایستا خوانده است. (نام این روستا ایستا نمی باشد)مردم آن روستا از همه امکانات رفاهی تمدن جدید مانند آب تصفیه شده لوله کشی، گاز، تلفن، رادیو و تلویزیون، طب و بهداشت و دارو، برق و آموزش و پرورش استفاده نمی کنند! حتی شناسنامه ندارند. از این رو، برای پختن غذا و ایجاد حرارت و گرما در فصل سرما، از هیزم و کود حیوانات اهلی مثل گاو و گوسفند استفاده می کنند؛ زیرا پیشوای آنها مرحوم میرزا صادق تبریزی قایل به طرد مطلق علوم و تکنولوژی جدید غربی بوده است. چنان که مؤلف در صفحه ۲۰ تحت عنوان انزوا و کناره گیری از پدیده های جدید و مدرن آورده است: میرزا صادق از جمله فقیهانی است که در نظر و عمل بر روش طرد مطلق اندیشه تجّدد و میوه هایش تأکید فراوان ورزید و تا پایان عمر بر عدم جواز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا داد.

 

من هنوز این کتاب را نخوانده ام و مطالب برگرفته ازوبلاگ نویسنده پژوهش میباشد و نظراتی که دکتر یوسف فضایی درباره کتاب داده اند می باشد

مرکزاصلی پخش کتاب در تهران انتشارات حروفیه

  
نویسنده : مهرداد مینایی فرد Minaee fard ; ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٠