مستند زندگی آیت الله طالقانی ساخته شد

به گزارش مهر، این مستند گزارشی در زمان 45 دقیقه بر روی آنتن می‌رود و محتوای اصلی آن بیوگرافی، نوجوانی و جوانی، آغاز مبارزات ، زندان و دستگیری آیت الله طالقانی در مسجد هدایت را به تصویر می‌کشد.

مسجد هدایت به عنوان پایگاه مبارزاتی و شروع ارتباط گیری طالقانی با نسل جوان و دانشجویان و فرهیختگان و طبقات عام جامعه است که در این مستند سعی شده منشهای اخلاقی،‌ دینی و سیاسی و نیز تفکر مبارزاتی طالقانی شامل نفی تعارض بین دین و سیاست، ‌بازگشت به قرآن، مبارزه با جمود فکری،‌ مبارزه با استعمار و استثمار و نیز استبداد و ... به تصویر کشیده شود.

تهیه کننده این برنامه اظهار داشت: آیتم‌های اصلی این مستند شامل تصاویر آرشیوی، مصاحبه،‌ تصاویر گزارشی،‌ عکس و روزنامه‌های اوایل انقلاب است. در این مستند 45 دقیقه‌ای مصاحبه با پژوهشگران تاریخ معاصر علی کردی و دکتر محمد صادق کوشکی، دو تن از همرزمان وی شیخ مصطفی رهنما، سید محمد صادق قاضی طباطبایی و مولف کتاب آیه رحمت و نیز متولی بیت آیت الله طالقانی در روستای گیلگرد طالقان سید جواد میر سلیمی قرار دارد.

قاسملو یادآور شد: همچنین مصاحبه با سایر افرادی که به نوعی با وی در ارتباط بودند نظیر مصطفی صادقی که پای صحبتهای وی در مسجد هدایت می‌نشستند و نیز شاهد عینی پس از آزادی از زندان سال 57 و همسایه منزل پیچ شمیران وی از جمله دیگر بخشهای آیتم مصاحبه این مستند گزارشی است. این مستند که با همکاری گروه اجتماعی شبکه سه سیما ساخته شده قرار است به مناسبت 19 شهریور سالروز وفات آیت الله طالقانی و بعد از عید سعید فطر از شبکه سه سیما پخش شود.

عوامل سازنده این مستند نیز شامل اشکان قاسملو تهیه کننده، مسعود ساکت مشاور و طراح،‌ هوشنگ فضلی نویسنده و محقق، علی شهریاری پور تدوین گر و ویدئو گرافیست، امیر عباس رفیعا تصویربردار، پرویز بهرام گوینده متن و اعظم کریمی هماهنگی و روابط عمومی هستند.

تصاویر مستند فوق در طالقان روستای گلیرد، تهران، قم و... ضبط شده است و تولید این مستند بیش از شش ماه به طول انجامیده است. این مستند که به مناسبت یکصدمین سال ولادت آیت الله طالقانی ساخته شده با نام موقت «پدری برای همه» پخش خواهد شد. امسال نیز همچون سالهای گذشته مراسم بزرگداشت آیت الله سید محمود طالقانی 19 شهریور ماه در زادگاه وی طالقان برگزار می‌شود.

/ 0 نظر / 20 بازدید