محرم در طالقان

تعزیه خوانی سنت در حال انقراض

یکی از مراسمی که هر سال محرم از قدیم تا کنون در روستاهای طالقان بخصوص روستای میناوند رواج دارد  مراسم تعزیه خوانی یا شبیه خوانی است.

تعزیه یا شبیه‌خوانى  نمایشى است برپایه قصه‌ها و روایات مربوط به زندگى و مصائب خاندان پیامبر اسلام و بخصوص وقایع ماه محرم سال ۶۱ هجرى در کربلا براى امام حسین (ع) و یارانش.(تعزیعه های که در میناوند اجرا میشد و من به یاد دارم تعزیه دو طفلان مسلم ،تعزیه حضرت عباس و تعزیه ظهر عاشورا امام حسین)

البته تعزیه خوانی در فصل تابستان رواج بیشتری دارد و مردم در دشتی جمع شده (بعلت استفاده از اسب) ، تعزیه خوانی را در آنجا اجرا میکنند  البته تعزیه خوانی در مسجد در فصل زمستان هم خالی از لطف نیست.

با توجه به علاقه شدیدی که مردم  به این مراسم دارند ،بخصوص تعزیه روز عاشورا  از روستاهای مجاور (باریکان ، گلینک ،شهرک ، فشندک و ... )  علاقه مندان برای عزا داری و شرکت در این  مجالس به میناوند میآیند

از رسوماتی که در میناوند اجرا میشود شب زنده داری در شب عاشورا میباشد .و از شب تا سحر در مسجد عزاداری میکنند و بعد از خوردن صبحانه و بعد از کمی استراحت مراسم روز عاشورا شروع میشود.

در صبح عاشورا مردم و اهالی روستای میناوند ابتدا در مسجد روستا جمع شده و بعد از تشکیل دسته عزاداری سینه زنی به مقابل منزل شهدای روستا میروند و مردم روستا هم با نذورات خود از عزاداران سید الشهدا پذیرایی می نمایند و در جلوی پای عزاداران قربانی میکنند.

/ 0 نظر / 33 بازدید