هفته زمین پاک در طالقان

روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با دوم اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود. این مناسبت سالانه جهت یادآوری به ساکنین این کره خاکی میباشد که آنرا فراموش نکنند و به فکر حفظ آن برای خود و نسلهای آینده باشند .در ایران نیز همزمان با دیگر کشور های جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته ( دوم اردیبهشت ماه ) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌است.

در این بین چیزی که بیش از همه خودنمای میکند فعالیت دوستداران محیط زیست است که به صورت خودجوش و بدون هیچگونه حمایت و چشمداشتی به فکر پاکسازی سرزمین خود هستند .دوستداران محیط زیست طالقان و به نوعی میتوان گفت عاشقان واقعی طالقان در روز جمعه هشت اردیبهشت  قصد سهیم شدن در این فعالیت بشردوستانه را دارند .

متاسفان در چند سال اخیر مخصوصا بعد از آبگیری سد طالقان و ایجاد دریاچه سد  و به خاطرسهولت  دسترسی به دریاچه ‚ طالقان مورد هجوم به اصطلاح گردشگرانی قرار گرفته که متاسفانه هیچ علاقه ای به محیط زیست نداشته و یا دلسوزی برای آن نمیکنند و با بجای گذاشتن زباله و آسیب  رساندن به محیط زیست طالقان ‚ با سرعتی غیر قابل پیش بینی کمر همت به  تخریب  طالقان بسته اند. متاسفانه اگر به همین رویه عمل شود تا چندی دیگر از محیط زیست بکر و عاری از زباله طالقان چیزی باقی نخواهد ماند.

جوانان طالقانی در این روز علاوه بر جمع آوری  ضایعات این ویرانگران محیط زیست قصد آموزش فرهنگ گردشگری را به سایر همشریان و هم وطنان عزیز نیز  دارند . کاری که سال گذشته  در اول مهر در فعالیتی غرور آفرین  بادست خالی به نبرد پرداخته و بیش از صد ها کیلو زباله جمع آوری نمودندو با انتشار عکسهای  آن در شبکه های اجتماعی در معرض دید جهانیان قرار دادند.

بدینوسیله از عموم علاقه مندان به محیط زیست طالقان که مایل به همکاری می باشند دعوت می شود با حضور خود در این روز و اجرای این برنامه نمادین  بار دیگر فرهنگ غنی طالقانیان را به سایرین یادآور شویم .

/ 1 نظر / 78 بازدید
شهروز

با سلام.دوست گرامی من به همراه خانواده ام دیروز به منطقه بهشت گونه طالقان رفتیم.مناظری که سووییس و اتریش کم که ندارد بسیار هم زیبا تر است اما فاجعه زباله هایی است که در این منطقه رویایی توسط هم میهنانمان بله و نه دشمنان میهن ریخته شده بود.اگر امکانی برای اطلاع رسانی دارید از محیط زیست منطقه بخواهید این همه جوان بیکار و جویای کار را با لباس و سطل در این منطقه به کار گمارند تا هم به توریست ها آموزش دهند که زباله هایشان را در سطل ها بریزند و هم از اجازه ندهند کسی این طبیعت بی نظیر را ویران کند. فقط روز زمین پاک به نظر شما کافی است هر چند که اقدامی نیکوست ولی با گذشت فقط چند روز دیروز دوباره کوهی از زباله ها این بهشت زیبا را آزرده کرده یود.با تشکر از شما